Jak zatrudnić pracownika na umowę zlecenie?

Umowa zlecenie często nazywana jest „umową śmieciową”.  Czy na pewno zasługuje na taką mało romantyczna nazwę? Według mnie nie. Umowa zlecenie jest umową, która w niektórych sytuacjach jest dużo bardziej właściwa niż umowa o pracę.

Zatrudnienie pracownika na umowę zlecenie jest dużo łatwiejsze i nie wymaga takiej biurokracji jak w przypadku umowy o pracę.

Jedynym dokumentem jaki należy wypełnić przy podpisywaniu umowy zlecenie jest oświadczenie do celów podatkowych lub inna nazwa: kwestionariusz zleceniobiorcy.

Są to dane niezbędne do prawidłowego opodatkowania i oskładkowania ZUS danej umowy. Umowa zlecenie daje nam różne warianty oskładkowania ZUS w zależności od tego z kim zawierana jest taka umowa, stąd ten formularz. Inaczej ozusujemy studenta, inaczej osobę już zatrudnioną na najniższą krajową a inaczej osobę bez żadnego zatrudnienia.

Niestety w chwili obecnej trwają prace rządu nad zabraniem pracodawcom tej możliwości i wszystkie umowy zlecenie mają być oskładkowane pełnym ZUS-em. Mam nadzieję, że rządzący pójdą po rozum do głowy i ten pomysł nie przejdzie.

Umowy zlecenia są bardzo często mile widziane przez studentów do 26-go roku życia (dla nich umowa nie jest oskładkowana ZUS – em) czy przez osoby, które chcą sobie dorobić do etatu, wtedy z takiej umowy odprowadzana jest przez pracodawcę tylko składka zdrowotna.

W linku poniżej można pobrać formularz zawierający Oświadczenie zleceniobiorcy do celów podatkowych wraz z klauzulą o ochronie danych osobowych.

Elżbieta Liszewska

OŚWIADCZENIE-ZLECENIOBIORCY do umowy– wzór do pobrania